Kolorystyka doniczek rynnowych

Kolorystyka doniczek rynnowych

Jeden niepasujący, choć czasem niewielki, element naszego ogrodu może zniweczyć cały trud, jaki włożyliśmy w organizowanie wystroju naszego „miejsca na świeżym powietrzu”. Zasadzenie kwiatków, które nie są przystosowane do warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju albo wykorzystanie elementów, które będą „gryźć” się z całościową aranżacją ogrodu to czasem duży problem, który nie tylko będzie nas dręczył, ale także źle wyglądał. W niniejszym poradniku doradzamy czego unikać w doborze donic na kwiaty, aby dobrze komponowały się z aranżacją ogrodu.

Kolor doniczek. Dlaczego jest ważny?

Największym błędem nie jest dobór złego kształtu czy rozmiaru doniczki… Te mogą się diametralnie różnić ze względu na ich położenie i sposób montażu. To, o czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać, to odcień barwy plastiku czy innego tworzywa, z którego wykonana jest np. doniczka rynnowa. To na przykładzie doniczki na rynny najdobitniej można zobrazować sedno problemu – takie elementy są zazwyczaj długie i szerokie, zatem najbardziej będą „rzucać się w oczy”. Mała doniczka w niepasującym kolorze może zostać pominięta, bądź odsunięta w kąt – doniczki rynnowe absolutnie muszą posiadać jednolity kolor, który nie będzie burzył przestrzeni wokół nich. Jako kolor zatem wybrać? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby doniczka rynnowa była jednolita, bez zbędnych udziwnień czy wzorków. Na bogate wzornictwo możemy zdecydować się w przypadku okrągłych donic, które swoim wyglądem będą dobrze współgrać z rośliną w niej posadzoną. Najczęstszym kolorem wykorzystywanym w procesie produkcji doniczek rynnowych jest standardowy biały, brązowy czy szary. I w zasadzie jest to dobry wybór – unikajmy kolorów pstrokatych i dominujących kwiaty.

Kolor donic ma znacznie – dopasujmy go do miejsca

Doniczki na rynny możemy zakładać w wielu różnych miejscach, np. na stelażach czy barierkach. Zwróćmy uwagę także na kolor tych konstrukcji i dopasujmy kolor naszej doniczki do miejsca, w którym będzie umieszczona. Na brązowych słupkach możemy umieścić doniczki rynnowe o tym samym kolorze – będzie to dobry wybór. Umieszczenie jednak np. brązowych elementów na zielonych stelażach będzie pomysłem złym i niepraktycznym. Sprawi to, że oba elementy będą się ze sobą gryźć i kontrować. Tak samo będzie w przypadku np. koloru żółtego czy czerwonego, który sprawdzi się jedynie w niewielu przypadkach. Weźmy pod uwagę także to, że na dużych, białych donicach znacznie łatwiej będą dostrzegane owady – jeśli chcemy tego uniknąć, wybierzmy inny kolor.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.