Broń myśliwska – używana bądź nowa, tylko legalnie

Broń myśliwska – używana bądź nowa, tylko legalnie

Posiadanie broni myśliwskiej wymaga uzyskania stosownych pozwoleń, które wymagają nie tylko dopełnienia formalności, ale również zdania egzaminu praktycznego i teoretycznego. Jeśli więc planujemy jej zakup, bez względu na to, czy ma to być broń myśliwska nowa czy używana, czekać nas będzie określona procedura.

Sprzedaż broni myśliwskiej tylko osobom z pozwoleniem

Na początku należy podkreślić, że bez pozwolenia nie będziemy w stanie zakupić w Polsce broni w sposób legalny. Osoba lub firma prowadząca sprzedaż broni myśliwskiej jest zobowiązana do weryfikacji klienta pod kątem posiadania aktualnego pozwolenia. Niedopełnienie tego obowiązku po stronie sprzedawcy będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami – dotyczy to również osób, które prowadzą sprzedaż broni używanej.

Wniosek o uzyskanie pozwolenia na broń myśliwską

Wniosek taki składa się u komendanta policji odpowiedniej dla naszego miejsca zamieszkania. Dokument ten powinien zawierać nasze dane osobowe, a także określenie rodzaju broni oraz jej przeznaczenia, której dotyczy wniosek. Ponadto w piśmie należy podać przyczynę posiadania broni, czyli w przypadku broni myśliwskiej będzie to wskazanie celów łowieckich. Wówczas niezbędne jest dołączenie zaświadczenia zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, które potwierdza posiadanie uprawnień do wykonywania polowań, a także zaświadczenie potwierdzające przynależność do PZŁ.

Zakup broni myśliwskiej – nowa czy używana?

Decydując się na nową broń myśliwską musimy liczyć się z kosztem rzędu od tysiąca do kilku tysięcy zł. Warto przy tym pamiętać, że samo uzyskanie pozwolenia wiąże się z pewnymi wydatkami. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na tak duży wydatek bądź marzy nam się broń z wyższej półki, lecz brakuje nam na nią funduszy, rozwiązaniem będzie sięgnięcie po sprzęt z tzw. drugiej ręki. W internecie można znaleźć wiele serwisów czy sklepów online oferujących sprzedaż broni używanej, więc nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego sprzedawcy. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, należy pamiętać, że broń używana myśliwska powinna przejść dokładny techniczny przegląd, po wykonaniu którego sprzedawca potwierdzi jej pełną sprawność. Po zakupie broni używanej powinniśmy dostać pełen komplet dokumentów. Zwróćmy również uwagę na to, czy sprzedawca dopełnia obowiązku wylegitymowania nas i obejrzenia naszego pozwolenia. Jeśli tego nie zrobi, istnieje ryzyko, że broń może nie pochodzić z legalnego źródła, gdyż w przeciwnym razie sprzedawca nie narażałby się na konsekwencje wynikające z braku dopełnienia formalności.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.