Systemy nawadniania

Systemy nawadniania

Nawadnianie ogrodów oraz trawników może być to bardzo ciężka praca. Praca, która co prawda może dać nam wiele przyjemności oraz satysfakcji, ale również nie zawsze możemy mieć czas, aby ja wykonać. Z tego powodu, wymyślono systemy nawadniania trawników. Systemy nawadniania trawników z czasem ewoluowały i obecnie większość z nich jest zautomatyzowana. Warto się zastanowić nad takim systemem w szczególności, kiedy mamy duży ogród lub trawnik.

Jaki automatyczny system zraszaczy wybrać?

W skład systemu wchodzi instalacja nawadniająca. Tworzą ją zraszacze do trawy, które mogą być wynurzane lub stałe. Zraszacze do trawy wynurzane kiedy nie pracują są niewidoczne. Zazwyczaj stosujemy je na trawnikach, natomiast nawadnianie ogrodów możemy realizować stosując zraszacze stałe. Oprócz tego zraszacze mogą być statyczne lub obrotowe (turbinowe lub młoteczkowe). Istotnym parametrem jest również kształt zraszanego obszaru. O tym decyduje model zastosowanej w zraszaczu do trawy dyszy. Dysze są różne. Mogą być okrągłe lub ich kształt może być wycinkiem koła. Do zraszania wąskich pasków trawnika doskonale nadają się dysze prostokątne lub kwadratowe.

Jakie inne metody nawadniania są dostępne?

Zraszacze nie są jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Wiele roślin nie potrzebuje zraszania do prawidłowego rozwoju. Niektórym intensywne zraszanie może nie odpowiadać. W takiej sytuacji warto rozważyć instalację linii kroplującej. Linia taka składa się z rur oraz mikro-rur, które doprowadzają wodę do kroplowników. Z tych ostatnich woda wycieka do korzeni (linia podziemna) lub pod roślinę (linia naziemna). Instalacja taka wymaga jednak do sprawnego i bezawaryjnego działania odżelazienia wody oraz filtrowania. Jeśli w wodzie będą zanieczyszczenia większe niż 75 µm, istnieje ryzyko zapychania się mikro-rur i kroplowników. Do nawadniania długich odcinków również najlepiej jest użyć linii kroplujących. Zaopatrzone są one w kroplowniki z wyrównaniem ciśnienia.

Systemy nawadniania do określonych gatunków

Planując ogród powinniśmy zaplanować instalację, która uwzględnia różnorodność występującej roślinności. Tak więc do nawadniania trawników najlepsza będzie instalacja zraszająca z wynurzanymi zraszaczami. Do nawadniania krzewów i bylin dobre będą zraszacze stałe lub linie kroplujace. Dla roślin donicowych najlepsze będą konewki automatyczne.

Warto mieć na uwadze również to, że dobrze zaprojektowany system nawadniający, daje nam sporą oszczędność wody. W dłuższej perspektywie powoduje to zwrot kosztów poniesionych na stworzenie takiego systemu.

Źródło tekstu http://zielony-trawnik.pl/

Podziel się z innymi!

Comments are closed.