Roboty kartezjańskie – sprawny ruch na kilku osiach

Roboty kartezjańskie – sprawny ruch na kilku osiach

Masowa produkcja to duże wyzwanie dla inwestorów. Towar musi być na czas odpowiednio przygotowany. Zanim jednak znajdzie się na sklepowych półkach, musi przejść przez różnorodne procesy produkcyjne, które angażują pracę wielu ludzi. Nowoczesne technologie pozwoliły w znacznym stopniu zoptymalizować te etapy na przykład dzięki robotom przemysłowym.

Sprawny ruch na kilku osiach

Rodzajem robotów przemysłowych są roboty kartezjańskie, które są maszynami niezwykle wielozadaniowymi. Dzięki kombinacji kilku linii osiowych realizują wielowymiarowy ruch, który odbywa się podczas procesów produkcyjnych. Są dostępne w wielu wersjach, które pozwalają na optymalne dopasowanie maszyny do potrzeb produkcyjnych.

Są to między innymi roboty liniowe, niskoprofilowe oraz przestrzenne. Opierają się na innych systemach pracy. Roboty kartezjańskie liniowe stosowane są w pionowych płaszczyznach roboczych.W niskoprofilowych ruch realizowany jest w kierunkach XY. Natomiast roboty przemysłowe przestrzenne to zazwyczaj 3-osiowe roboty z ruchem, który jest realizowany na zasadzie XYZ. Możliwe jest również zastosowanie większej ilości osi.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Roboty kartezjańskie automatyzują wszystkie etapy produkcyjne. Biorą udział w wytwarzaniu, sortowaniu, pozycjonowaniu, przenoszeniu, pakowaniu i kontroli. Mogą działać również w obrębie pozycjonowania, skanowania, jako stanowiska pomiarowe oraz przenosić wyjątkowo ciężkie ładunki.

Są szczególnie przydatne w sytuacjach powtarzalnego układania czy sortowania. Ale roboty kartezjańskie mogą również wykonywać różne inne czynności jak grawerowanie, cięcie, obrabianie czy montowanie. Dzięki temu mają zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu, znacznie wpływając na ich wydajność.

Roboty kartezjańskie – wyjątkowe zalety

Nie da się ukryć, że automatyzacja procesów produkcyjnych dzięki zastosowaniu robotów kartezjańskich ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim ogranicza ilość pracowników fizycznych, a praca i tak przebiega płynnie i sprawnie.

Roboty kartezjańskie wpływają również na zaoszczędzenie przestrzeni w zakładach produkcyjnych. Montowane są nad powierzchnią roboczą. Jest to na pewno bardzo wygodne i ergonomiczne rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.