Siłowniki pneumatyczne – niezastąpione w przemyśle

Siłowniki pneumatyczne – niezastąpione w przemyśle

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje i zalety tego typu urządzeń.

Wśród wielu funkcjonalnych urządzeń, jakie możemy znaleźć niemal w każdej fabryce, szczególnie wyróżniają się wszelkiego rodzaju siłowniki pneumatyczne. Wydawać by się mogło, że przy swoich często niepozornych rozmiarach nie odgrywają zbyt znaczącej roli jako części maszyn, ale w rzeczywistości skutecznie wyręczają człowieka nawet w najcięższych pracach.

Czym są i do czego służą siłowniki pneumatyczne.

Definiując pojęcie tej odmiany siłownika, można powiedzieć, że jest to urządzenie, w którym czynnikiem wprawiającym je w ruch jest sprężone powietrze. Zastępuje ono siłę ludzkich rąk wszędzie tam, gdzie jest wymagana szybkość, precyzja i wydajność, której człowiek zwyczajnie nie jest w stanie osiągnąć.
Energia sprężonego gazu, w tym przypadku powietrza, zamieniona na czystą energię mechaniczną jest powszechnie stosowana do napędu najróżniejszych maszyn powszechnie wykorzystywanych w niemal wszystkich gałęziach przemysłu.

Najczęściej spotykane rodzaje siłowników.

Popularne siłowniki pneumatyczne można podzielić na kilka podstawowych typów, różniących się od siebie nie tylko sposobem działania, ale i konstrukcją całego urządzenia. Od tego zależy również ich konkretne zastosowanie, jako elementów dźwigni, ruchomych ramion czy innych manipulatorów spotykanych na liniach produkcyjnych.
Ze względu na zasadę działania dzieli się je na jednostronne i dwustronne, ale podział ze względu na konstrukcję jest już bardziej rozbudowany. Możemy spotkać się z siłownikami bez tłoka, czy kompaktowymi, o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Równie często są spotykane modele z tzw. krótkim skokiem, nieprzekraczającym 50 mm oraz napędy pneumatyczne będące układem dwóch siłowników połączonych jednym tłoczyskiem o wyjątkowo dużej wydajności.

Zalety nie do zbagatelizowania.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych miało istotny wpływ na unowocześnienie i rozwój wielu zakładów przemysłowych. Dzięki nim uległa zwielokrotnieniu siła napędu maszyn, których człowiek nie mógł wprawić w ruch siłą swoich mięśni, a używane inne rodzaje napędu nie gwarantowały wymaganej dokładności. Siłowniki tego typu są idealnym rozwiązaniem dla urządzeń wymagających stałego, jednostajnego ruchu, precyzyjnego w ściśle określonym zakresie. Kolejną zaletą jest łatwość obsługi i ewentualnego serwisowania, a stosunkowo prosta konstrukcja nie wymaga użycia do naprawy skomplikowanych, specjalistycznych narzędzi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Podziel się z innymi!

Comments are closed.