Wszystko o kondensatorach

Wszystko o kondensatorach

Kondensator to element układu elektronicznego, zdolnego do magazynowania ładunku elektrycznego. Obecne kondensatory mają małe rozmiary i są w pełni wyspecjalizowane. Pierwszy kondensator powstał już w osiemnastym wieku.

Jakie są rodzaje kondensatorów?

Kondensatory dzielą się na foliowe, elektrolityczne i ceramiczne. Kondensatory foliowe mają dobrą stabilność parametrów, a zwłaszcza jeśli chodzi o pojemność, pracują też przy wysokich napięciach. Stosowane są przede wszystkim w sieciowych obwodach zasilania.Kondensatory elektrolityczne mają bardzo wysokie pojemności, zazwyczaj jednak mają albo spore wymiary, albo niskie napięcie maksymalne przy tym. Można rozróżnić dwie główne grupy kondensatorów elektrolitycznych: aluminiowe i tantalowe, które są droższe, ale mają wyższą klasę Kondensatory elektrolityczne występują w formie elementów do montażu przewlekanego i powierzchniowego.Kondensatory ceramiczne są zbliżone budową do foliowych, ale mają najniższe pojemności, są jednak bardzo korzystne jeśli chodzi o stabilność temperaturową, małą tolerancję pojemnościową i małe straty.

Co to jest kondensator aluminiowy?

Kondensatory aluminiowe to dwubiegunowy element elektryczny, który może magazynować energię. Jest to rodzaj kondensatora elektrolitycznego. Dzięki temu, że są spolaryzowane, energia może przepływać tylko w jednym kierunku. Używa się ich w zasilaczach, urządzeniach gospodarstwa domowego i w płytach głównych komputerów. Ma on dużą pojemność, małe rozmiary, małą rezystancję szeregową i indukcyjność.

Z czego zbudowane są kondensatory aluminiowe?

Kondensatory aluminiowe składają się z elektrolitu w stanie płynnym lub żelowym, który ma wysokie stężenie jonów. Napięcie jest doprowadzane do terminali i prowadzi do przechowywania ładunków na foliach anodowych i katodowych. Ładunek elektryczny mierzony jest w Faradach. Kondensatorów aluminiowych używa się wszędzie tam, gdzie ważna jest wysoka pojemność, która zapewnia funkcję płynności i filtrowania w obwodzie. Ze względu na dużą pojemność i niewielkie rozmiary są powszechnie stosowane w zasilaczach prądu stałego, aby zmniejszyć napięcie tętnienia. W kondensatorach aluminiowych jest najniższy prąd upływowy ze wszystkich kondensatorów.

Kondensatory aluminiowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.