Zastosowanie węglika spiekanego

Zastosowanie węglika spiekanego

Węglik spiekany jest obecnie jednym z najbardziej kluczowych materiałów narzędziowych. Produkcja węglików spiekanych nie jest zbytnio skomplikowana.

Czym jest węglik spiekany?

Najpierw materiał należy bardzo drobno zmielić, a następnie dodać proszek kobaltowy, który będzie spoiwem. Następnie wszystko jest mieszane, a później prasowane w specjalnie dostosowanych matrycach. Na sam koniec cała masa jest spiekana w atmosferze redukcyjnej w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. Skup węglika spiekanego oferuje konkurencyjne ceny, dlatego warto przekonać się osobiście. Kobalt nie tworzy węglików jak nikiel i właśnie dlatego występuje jako spoiwo. Nikiel jest rzadziej wykorzystywany, ponieważ jego wytrzymałość jest znacznie mniejsza. Od składu chemicznego węglików uzależnione są ich właściwości.

Metoda wytwarzania

Ważna jest również metoda wytwarzania oraz wielkość ziarna proszków. Na uwagę zasługuje fakt, że mogą pracować przy temperaturach przekraczających 600 stopni Celsjusza, a jednocześnie mogą zwiększyć nawet czterokrotnie szybkość skrawania. Skup węglika spiekanego działa w całej Polsce, dlatego nikt nie powinien mieć większych problemów z trafieniem na miejsce. Węgliki spiekane posiadają również pewną wadę, a jest nią oczywiście kruchość. Węglik wolframu jest najbardziej wytrzymały, a jednocześnie najmniej kruchy. Z tego powodu wykorzystuje się go najczęściej w produkcji monolitycznych narzędzi, czyli frezów i wierteł.

Cena węglika spiekanego

Warto mieć na uwadze, że cena węglika spiekanego może się wahać od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych za sztukę, dlatego jest bardzo zróżnicowana. Narzędzia wykonane z węglika spiekanego są odporne na ścieranie i mają bardzo dużą twardość. W dzisiejszych czasach jest to jeden z najtwardszych odkrytych stopów. W skali Mohsa jego twardość wynosi 8-9, natomiast twardość diamentu 10. Jest to wręcz idealny materiał do produkcji końcówek wierteł oraz narzędzi. Węgliki spiekane mają różnorodne właściwości, dlatego są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym, chemicznym, wydobywczym, a nawet medycznym.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.