Domy seniora – cała prawda

Domy seniora – cała prawda

Struktura społeczeństwa zmienia się. Nie da się ukryć, że wokół nas jest coraz więcej ludzi starszych. Wydłużenie średniej liczby przeżytych lat z pewnością stanowi duże wyzwanie dla wielu sektorów. Zmiany czekają nie tylko rządzących państwami Europy, ale przede wszystkim dotknie rodziny czyli podstawowe komórki społeczne.

Kiedy nie możemy podjąć się opieki

Dom opieki to miejsce, które rozważamy, kiedy nie możemy zająć się osobą starszą. Przyczyn tego, że sami nie możemy podjąć opieki, jest wiele. Nasza praca zawodowa, inne zobowiązania, posiadanie własnej rodziny, którą trzeba się opiekować. Dom starości może być bardzo dobrym miejscem, choć stereotypy robią swoje. Przed oddaniem kogoś bliskiego do domu starców z pewnością warto zrobić rozeznanie na rynku. Są bowiem domy seniora lepsze i gorsze. W dobrym domu opieki można liczyć na wiele dodatkowych elementów, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę przyszłych klientów. Leczenie alzheimera za pomocą farmakologii lub medycyny alternatywnej to tylko jeden z wielu przykładów.

Starzejące się społeczeństwo

Fakt, że społeczeństwo się starzeje, a zatem wzrasta ilość przeżytych przez ludzi lat, generuje wiele zmian. Powszechnie wiadomo, że osoby starsze cierpią na wiele dolegliwości zdrowotnych. Wiele tych dolegliwości związanych jest bezpośrednio z wiekiem. Tak dzieje się na przykład z kłopotami z prostatą u mężczyzn. O ile u młodych mężczyzn ten problem praktycznie nie występuje, o tyle u starców jest niezwykle powszechny. Również choroby układu krążenia czy problemy neurologiczne częściej dotykają seniorów. Nagromadzenie się różnych chorób bez wątpienia wpływa na fakt, że trudno zająć się tak chorą, a w konsekwencji niedołężną osobą. Przebieg chorób jest różny. Trudno obwiniać ludzi o oddanie bliskiego do takiego miejsca jak dom starości. Prawdą jest, że kiedy tylko wybierzemy dobry dom, nasz bliski będzie miał fachową opiekę przez całą dobę. Dzięki temu nie będzie się bał zostawać samodzielnie we własnym mieszkaniu, będzie miał towarzystwo innych seniorów i opiekę lekarską i pielęgniarską. Każdy dom opieki musi respektować osobiste potrzeby podopiecznych, na przykład w zakresie praktyk religijnych.

Pobyt w dobrym domu opieki bez wątpienia wspomaga leczenie różnych chorób, leczenie Alzheimera. Chory, starszy człowiek, musi czuć się dobrze, musi czuć się bezpieczny i czuć, że jest ważny.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.