Gdzie w Polsce można skoczyć ze spadochronem w tandemie?

Gdzie w Polsce można skoczyć ze spadochronem w tandemie?

Skoki spadochronowe to jeden ze sportów ekstremalnych, który zaczyna interesować coraz większą grupę ludzi. Dzieje się tak z kilku powodów, z czego jeden jest zdecydowanie najważniejszy – tego typu atrakcje stają się relatywnie tanie, dlatego nie brakuje na nie chętnych.

Skok tandemowy krok po kroku

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że skoki tandemowe trwają krótko. Okazuje się jednak, że na całe przedsięwzięcie trzeba zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny, nie licząc dojazdu na lotnisko oraz powrotu z niego. Skok zaczyna się od ubrania odpowiedniego ekwipunku, z którego najważniejszy jest spadochron. O to jednak nie trzeba się martwić, gdyż spadochronem zajmuje się skoczek, który będzie z nami wyskakiwał. Przed lotem koniecznie trzeba założyć gogle, gdyż w najszybszym momencie będzie się pędzić z prędkością ok 200 km/h. Przy kolizji z owadem przy takiej prędkości, można spodziewać się dość nieprzyjemnych konsekwencji. Po ubraniu sprzętu ekipa spadochroniarzy udaje się na pokład samolotu, który wzbija się w powietrze i po osiągnięciu ok 4000 m rozpoczyna wypuszczanie skoczków. Przez pierwsze 50 sekund, skoczek spada niemal swobodnie i osiąga prędkość do 200 km/h. W dalszej części lotu otwierany jest spadochron i prędkość znacznie spada. Lądowanie odbywa się „z dobiegu”, czyli po dotknięciu ziemi, trzeba kawałek podbiec, by spadochron mógł bezpiecznie upaść.

Gdzie w Polsce zdecydować się na skoki tandemowe?

W Polsce nie brakuje miejsc, które organizują skoki spadochronowe. Na taki skok można zdecydować się w większości aeroklubów znajdujących się przy największych miastach w naszym kraju. Są jednak i takie lokalizacje, które cieszą się szczególną popularnością wśród skoczków. Jedną z nich jest niewątpliwie Półwysep Helski. Malownicza mierzeja widziana z lotu ptaka zapiera dech w piersiach. Nic więc dziwnego, że skoczkowie decydują się na skok właśnie nad Helem. Ciekawą opcją są również skoki tandemowe w Bielsku – Białej. Tam z kolei możemy rozkoszować się pięknym widokiem na góry.

Skoki w tandemie ze spadochronem to sposób na niebywałe przeżycie dla każdego. Aby poczuć, jak to jest spadać w dół z 4000 m z prędkością 200 km/h, nie trzeba znać się na lotnictwie, ani wyrabiać licencji skoczka spadochronowego. Wystarczy wykupić skok w tandemie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.