Szew chirurgiczny

Szew chirurgiczny

Chirurgia jest gałęzią medycyny, która składa się głównie z wykonania zabiegów. Podstawową umiejętnością każdego chirurga, którą musi mieć opanowaną do perfekcji, jest szew chirurgiczny.

Szew chirurgiczny jest używany do zaopatrywania ran. Stosowany jest przy poważniejszych zranieniach, gdzie tkanki zostały przerwane na dosyć dużej powierzchni. Założenie szwów pozwala na zmniejszenie blizny po zranieniu oraz przyspiesza czas rekonwalescencji. W zależności od miejsca i głębokości rany używa się różnych metod szycia ran, takich jak: szew ciągły, pojedynczy, poziomy, pionowy oraz wiele innych.

Nici chirurgiczne często w sprzedaży są nazywane szwami chirurgicznymi. W ofercie są dostępne Nici chirurgiczne wchłanialne i niewchłanialne. Chirurg podejmuje decyzję, jakich szwów użyć, analizując wiele czynników, takich jak rodzaj zszywanej tkanki, występowanie zakażenia lub martwicy, stopień ukrwienia, rozległość rany oraz wybrana technika szycia. Szwy chirurgiczne możemy podzielić na wiele kategorii. Patrząc na ilość włókien zastosowanych do wykonania szwów, możemy je podzielić na jednowłóknowe oraz wielowłóknowe. Ze względu na zastosowany surowiec szwy możemy podzielić na naturalne i syntetyczne. Ostatnim kryterium podziału jest wchłanialność, gdzie wyróżniamy szwy wchłanialne i niewchłanialne.

Szwy chirurgiczne wchłanialne są wykorzystywane w tych dziedzinach medycyny, gdzie efekt końcowy musi być jak najbardziej estetyczny, czyli w takich jak ginekologia i medycyna estetyczna. Szwy wchłanialne są również popularne w stomatologii. Nici chirurgiczne, które są wykonane z materiałów syntetycznych wchłaniają się podczas procesu hydrolizy, a dzięki działaniu enzymów wchłaniają się nici naturalne. Proces ten trwa do trzech miesięcy. W obecnej praktyce medycznej nici wchłanialne są coraz mniej popularne, ponieważ są mniej wytrzymałe i ciężko przewidzieć czas, w którym się wchłoną.

Do ran, które potrzebują większego podtrzymania wykorzystuje się szwy niewchłanialne. Ze względu na wysoką wytrzymałość są one wykorzystywane do szycia urazów ortopedycznych. Nici niewchłanialne są używane również w okulistyce i chirurgii sercowo-naczyniowej. Niewchłanialne nici syntetyczne są odporne na działanie enzymów.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.