Jak się przygotować do kursu spadochronowego?

Jak się przygotować do kursu spadochronowego?

Skoki ze spadochronem (zarówno te samodzielne, jak i w tandemie) są jedną z ciekawszych form sportów ekstremalnych, dlatego każdemu zapewnią całą moc niezwykłych przeżyć i emocjonujących wrażeń. Aby móc się w nich sprawdzić, wystarczy zapisać się na kurs spadochronowy. A jak się do niego przygotować?

Krok 1 – ogólne planowanie

Gdy człowiek coś sobie zaplanuje, zwykle łatwiej mu w tym wytrwać niżeli wtedy, gdy stara się działać bez żadnego harmonogramu, w sposób totalnie spontaniczny. Kursy spadochronowe nie są jednorazowymi szkoleniami, kończącymi się po dwóch czy trzech godzinkach. Aby taki kurs ukończyć, trzeba więc dysponować odpowiednią ilością wolnego czasu.

Tuż po zapisaniu się do ośrodka szkoleniowego najlepiej ustalić sobie dokładnie, w jakich dniach i o jakich godzinach będą odbywać się poszczególne zajęcia. To pozwoli od razu uwzględnić je we własnym życiowym harmonogramie.

Krok 2 – podstawowe kwestie

Nie każdy może jednak skakać. Sporty ekstremalne nie są niestety sportami uniwersalnymi, dostępnymi dla wszystkich. Przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w kursie spadochronowym wypadałoby sprawdzić, czy spełnia się wszystkie warunki niezbędne do wykonywania samodzielnych skoków lub nawet skoków w tandemie.

Pierwszy warunek do pełnoletność. Osoby poniżej osiemnastego roku życia też mogą skakać, ale tyko po okazaniu zgody prawnego opiekuna. ruga kwestia to natomiast waga. Instruktorzy mają prawo odmówić skoków osobie ważącej więcej niżeli sto kilogramów, gdyż w takim przypadku wystąpiłoby pewne ryzyko odnośnie tego, czy uprząż spadochroniarska wytrzymałaby nałożone na nią obciążenie.

Krok 3 – przygotowanie ubioru

A co z ubiorem? Wszystkie mniej typowe elementy stroju, których celem jest głównie zabezpieczenie osoby skaczącej, otrzymuje się oczywiście już na kursie, ale ważne jest jednak to, by na kurs spadochronowy przyjść w stroju wygodnym, który nie będzie ograniczać i krępować ruchów.

Ubranie powinno być zakryte. Zamiast krótkich szortów – legginsy, a zamiast skąpego topu – klasyczna bluzka z długim rękawem. Nawet latem na pewnych wysokościach potrafi być przecież bardzo zimno. Dobrym uzupełnieniem takiego stroju będą sportowe buty – najlepiej te wiązane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.