Skoki ze spadochronem- jednorazowa przygoda czy regularny sport?

Skoki ze spadochronem- jednorazowa przygoda czy regularny sport?

Marzenie o lataniu jest gdzieś zapisane w ludzkiej podświadomości. To ono doprowadziło do tego, że po wielu nieudanych próbach zbudowaliśmy samolot. Dziś loty samolotem stały się powszechne, a ci, którzy łakną emocji decydują się często na dodatkową atrakcję w formie zakończenia lotu na spadochronie. Tylko jak można tego dokonać?

Kto może skakać ze spadochronem?

Dobra wiadomość jest taka, że na skok ze spadochronem może sobie pozwolić niemal każdy, o ile oczywiście wystarczy mu odwagi. Na przeszkodzie mogą stanąć jedynie problemy z kręgosłupem, łamliwość kości oraz poważniejsze problemy krążeniowo-oddechowe. Jeżeli skok ma być w tandemie, przeszkodą może być też zbyt duża waga, taka powyżej 100 kg.

Skoki ze spadochronem nie wymagają również specjalnej kondycji fizycznej czy specjalnych treningów przed. Jeżeli skok ma być wykonany w tandemie z instruktorem nie wymagana jest żadna licencja. Ale już samodzielne skoki wymagają odbycia specjalnych szkoleń, w tym praktycznych, i uzyskania stosownej licencji.

Jak się przygotować do pierwszego skoku?

Przed pierwszym skokiem zawsze pojawia się wiele pytań. O to czy potrzebny będzie specjalny sprzęt, ubranie czy przygotowanie fizyczne. Jednak w przypadku skoków z instruktorem wystarczy zabrać ze sobą wygodne, najlepiej sportowe, ubranie oraz dobry humor. Bardzo ważne są jednak buty, nie tylko powinny być wygodne, ale koniecznie muszą być sznurowane.

Firmy organizujące skoki ze spadochronem w zdecydowanej większości udostępniają swoim klientom nie tylko sprzęt, ale też specjalne kombinezony chroniące przed niską temperaturą na dużej wysokości. Dla pewności warto jednak o to zapytać podczas rezerwacji takiej atrakcji.

W dniu skoku

Jeżeli skok ma się odbywać w tandemie z instruktorem nie ma konieczności wykonywania wcześniej żadnych kursów. Nie zmienia to faktu, że w dniu skoku zawsze odbywa się krótkie szkolenie, dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto na nim uważać, chodzi przecież nie tylko o zdrowie, ale nawet o życie.

Skoki ze spadochronem w tandemie odbywają się zwykle z wysokości około 4 000 metrów. Taki skok trwa zwykle około 8-10 minut, w czum minutę zajmuje swobodne spadanie, podczas którego prędkość potrafi sięgnąć 200 km/h, a reszta skoku to już lot z otwartym spadochronem.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.