Z czego składa się szkolenie AFF?
Szkolenie AFF to pierwszy krok dla każdego, kto chciałby nauczyć się samodzielnie oddawać skoki ze spadochronem. Kursy tego typu cieszą się rosnącą popularnością, bo sport ten dostarcza mnóstwo adrenaliny i przyjemności. Z czego składa się kurs? Co warto o nim wiedzieć?
Część teoretyczna
To przynajmniej osiem godzin wykładów. Omawia się na nich pozycję w czasie lotu, lądowanie w strefie bezpieczeństwa i zachowania w sytuacjach awaryjnych. Tak na dobrą sprawę, w czasie wykładów powinny być poruszone wszystkie tematy, które mogą okazać się problematyczne w praktyce.
Dobrze, jeśli wykłady oprócz suchej teorii są wsparte przykładami z rzeczywistości, pokazami, prezentacjami i nagraniami. Wiele sytuacji w powietrzu jest zbyt trudne do wyobrażenia sobie, by laik był w stanie zrozumieć je bez odpowiedniego zobrazowania.
Wszystko w jeden weekend
Skoki w ramach szkolenia AFF są zaplanowane na jeden weekend. Zaczyna się w sobotę po południu i w niedzielę od rana. Każdy kursant powinien odbyć przynajmniej po dwa skoki z różnych poziomów. Co ważne, pierwszy skok odbywa się pod okiem aż dwóch instruktorów. Następne mogą być już tylko z jednym. To właśnie na nim leży odpowiedzialność za powodzenie skoku spadochronowego.
Skoki oddaje się z 4000 metrów. To bezpieczna wysokość, która daje aż 50 sekund na otwarcie spadochronu oraz 6 minut lotu z otwartą czaszą. Tyle wystarczy by rozbudzić w sobie miłość do skakania. Oczywiście, żaden ze skoków oddawanych na kursie nie jest skokiem samodzielnym.
Egzamin na koniec szkolenia
Szkolenia AFF powinny być zakańczane egzaminem. Powinien on sprawdzać nie tylko przygotowanie teoretyczne, ale też wiedzę wykorzystywaną w praktyce. Z wysokością i skokami spadochronowymi nie ma żartów. Tu nie ma miejsca na błędy. Zanim, więc dostanie się zielone światło do wykonywania własnych skoków, trzeba mieć pewność, że kursant jest do tego przygotowany.
Trzeba też wspomnieć, że samo zdanie egzaminu nie uprawnia do oddawania samodzielnych skoków. Pierwsze 50 skoków zawsze oddaje się pod okiem instruktora. Dopiero po ich oddaniu można ubiegać się o wydanie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Świadectwa Kwalifikacji, które umożliwia skoki bez opieki instruktorów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.