Czym jest korzeń kudzu? Właściwości i przeznaczenie

Czym jest korzeń kudzu? Właściwości i przeznaczenie

Kudzu to roślina stosowana od tysięcy lat w medycynie tradycyjnej krajów azjatyckich. Teraz sięgają po nią również mieszkańcy innych kontynentów, którym zależy na poznaniu jej prozdrowotnych właściwości. Czym dokładnie jest kudzu? Jakie są właściwości i zastosowanie tej rośliny?

Kudzu – co to za roślina?

Opornik łatkowaty, określany również jako kudzu (łac. Pueraria lobata), jest wywodzącą się z Azji rośliną. Obecny jest głównie na obszarze południowo-wschodniej Azji, ale również w Ameryce Północnej czy Oceanii.

Kudzu jest pnączem wieloletnim, które wydaje purpurowe kwiaty. W medycynie tradycyjnej używany jest korzeń kudzu, który zawiera szereg substancji czynnych pomagających w różnych dolegliwościach.

Właściwości korzenia kudzu

Roślina jak Kudzu właściwości zawdzięcza swoim czynnikom aktywnym, do których zaliczane są głównie izoflawony, glikozydy, witaminy i składniki mineralne.

Korzeń kudzu wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomaga metabolizm, w tym metabolizm alkoholu, a także ma działanie antynowotworowe.

Reprezentowane przez kudzu właściwości powodują, że roślina ta może sprawdzić się w różnych dolegliwościach.

Kiedy stosować korzeń kudzu?

Najczęściej z korzenia kudzu korzystają osoby, którym zależy na rzuceniu nałogu picia alkoholu. Powoduje on zmniejszenie wchłaniania alkoholu, a także obniża ryzyko związane z zatruciami alkoholowymi. Pomaga wtedy uzyskać efekt podobny do upojenia, ale nie wywołuje negatywnego wpływu na organizm jak alkohol.

Również z kudzu często korzystają osoby, które są przeziębione albo mają grypę. Właściwości kudzu pomagają wtedy poprawie ogólnego samopoczucia, zmniejszają gorączkę.

Ponadto kudzu może sprawdzić się jako naturalny środek przy dolegliwościach układu sercowo-naczyniowego, może obniżać ryzyko nowotworów, w tym nowotworu prostaty. Łagodzi też objawy menopauzy.

Jak zażywać korzeń kudzu?

Stosowanie korzenia kudzu nie jest obecnie skomplikowane, ponieważ w sprzedaży można znaleźć suplementy diety zawierające wyciąg z tej rośliny.

Suplementy w formie tabletek z ekstraktem z kudzu przeznaczone są do stosowania najczęściej do posiłku. Dokładne informacje o sposobie ich zażywania można znaleźć na opakowaniu produktu.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.