Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń i nieprawidłowości w zakresie ludzkiej psychiki. Wykwalifikowany specjalista ma do swojej dyspozycji różnorodne metody psychoterapii. Poszczególne rodzaje terapii dobierane są w zależności od specyfiki problemów oraz stopnia ich nasilenia. Psychoterapia znajduje jednak zastosowanie nie tylko w przypadku leczenia zaburzeń.

Definicja psychoterapii

Na rozwój psychoterapii jako osobnej dziedziny nauki składają się między innymi osiągnięcia z zakresu filozofii, psychologii oraz medycyny. Praktyka psychoterapeutyczna opiera się na kontakcie pacjenta z terapeutą, która ma na celu poszerzenie wiedzy pacjenta na temat jego psychiki. Psychoterapeuta nie rozwiązuje problemów za pacjenta, daje mu jednak narzędzia, które zwiększają jego kontrolę nad własnym samopoczuciem, spojrzeniem na świat i nad licznymi procesami psychicznymi, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać nieuświadomione. W przypadku pracy nad trudnymi zaburzeniami stosuje się ponadto leczenie farmakologiczne, które ma pomóc pacjentowi w odzyskaniu równowagi chemicznej w mózgu.

Dla kogo jest psychoterapia?

Psychoterapia w Gliwicach nie jest dedykowana jedynie pacjentom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Czyny i decyzje każdego człowieka mają w większości podłoże podświadome, a zrozumienie tych procesów pozwala zerwać z niewłaściwymi schematami i cieszyć się z bardziej satysfakcjonującego życia. Oczywiście psychoterapia poza funkcją leczącą pełni także rolę wspierającą i pomaga w trudnych chwilach. Poznanie własnej natury jest możliwe dzięki zastosowaniu różnorodnych technik angażujących podświadomość w czasie pracy z psychoterapeutą.

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia w Gliwicach może wyglądać różnie, ponieważ proces ten jest uzależniony od indywidualnego charakteru każdego pacjenta. Rozróżnić można kilka podstawowych typów psychoterapii, które są najczęściej stosowane. Do jednej z najważniejszych metod należy terapia poznawczo-behawioralna, która posiada szeroko udokumentowaną skuteczność. Celem tego rodzaju terapii jest oduczenie pacjenta niewłaściwych i szkodliwych reakcji oraz nawyków i schematów myślenia. Główną zaletą terapii jest jej edukacyjny charakter. Psychoterapeuta stawia nacisk na to, aby pacjent zrozumiał skąd bierze się dane zachowanie i dlaczego postępował w przeszłości w taki, a nie w inny sposób. Taka terapia trwa zazwyczaj od 10 do 16 sesji. Podejście poznawczo-behawioralne stosowane jest między innymi w przypadku zaburzeń odżywiania, zaburzeń osobowości, a także stresu pourazowego.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.