Pomoc psychologa z NFZ, czyli czas walczyć z pandemią

Pomoc psychologa z NFZ, czyli czas walczyć z pandemią

Pandemia koronawirusa przełożyła się nie tylko na zdrowie i finanse Polaków, ale też na ich samopoczucie psychologiczne. Nic więc dziwnego, że już od kilku tygodni, funkcjonuje ogólnopaństwowa pomoc psychologiczna w ramach wsparcia NFZ. Czy warto z niej skorzystać i dlaczego warto to zrobić?

Psychologiczne skutki pandemii

Koronawirus wywołał wiele różnych, negatywnych zjawisk w polskim społeczeństwie. Nagle okazało się, że osoby żyjące stale w zamknięciu, nie potrafią ze sobą żyć. Pogłębiający się strach i ciągłe napady lękowe, to już codzienność osób, które muszą żyć w ciągłej izolacji. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie ze swoimi problemami? Czy wszystko trzeba zrzucać na karb własnej, psychologicznej odporności?

Otóż nie! Większość osób, które ta robią, decydują się później na ekstremalne formy wyrzucenia z siebie tego, co w danym momencie czują. Skutkiem tego jest rosnąca złość, ciągłe poczucie bezsensu życia, depresja, a nawet próby samobójcze. Nietrudno zatem dojść do wniosku, że coś z tym należy zrobić. I właśnie dlatego powołano wspomnianą pomoc psychologiczną.

Jak to działa?

Ogólnokrajowa pomoc psychologa NFZ, jest dostępna pod numerem 800-190-590. Jak wynika z prefiksu, połączenia wykonywane na ten telefon, są całkowicie darmowe. Nie w tym jednak rzecz! Trzeba przyznać, że osoba, która siedzi po drugiej stronie słuchawki, jest naprawdę empatyczna i pomocna.

Co ciekawe, system ten działa w ten sposób, że w przypadku zaniku sygnału i rozłączenia się, konsultant (najczęściej jest to psycholog), szybko oddzwania, by móc upewnić się, że wszystko jest w porządku. Nie ma co ukrywać – stawką jest tu ludzkie życie, gdyż wiele osób dzwoniących pod ten numer telefonu, cierpi na schorzenia nakłaniające tych ludzi do targnięcia na swoje życie.

Szybki telefon

Co ważne, świadczona w ten sposób pomoc psychologa, jest bardzo łatwo dostępna. W przeciwieństwie do infolinii ZUS lub NFZ, nie trzeba tu czekać godzinami na połączenie. Często zdarza się, że już po kilkunastu sekundach, ktoś odbiera połączenie i stara się pomóc. Szkoda tylko, że taka forma świadczenia pomocy, nie była dostępna przed pandemią.

Podsumowując, „państwowe” formy pomocy osobom narzekającym na psychologiczny dyskomfort, nie zawsze muszą być nieudane. W tym przypadku ogólnokrajowe wsparcie z pewnością pomoże wielu ludziom, gdyż jest ono realizowane w miarę profesjonalnie. W tych trudnych czasach istotne jest, by po drugiej stronie słuchawki znalazł się ktoś, kto będzie chciał rzeczowo pomóc w trudnej sytuacji.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.