W jaki sposób przebiega Doppler żył kończyn dolnych?

W jaki sposób przebiega Doppler żył kończyn dolnych?

Doppler żył kończyn dolnych służy do zobrazowania przepływu krwi w żyłach i tętnicach, co jest niezbędne do postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia. Na badanie Doppler lekarz decyduje się przede wszystkim w przypadku pacjentów, którzy mają żylaki, zmagają się z chorobą zatorowo-zakrzepową. Dobrą wiadomością będzie jego nieinwazyjność, nie trzeba również martwić się dolegliwościami bólowymi.

Czym jest Doppler kończyn dolnych?

USG żył kończyn dolnych jest badaniem ultrasonograficznym, czyli bezpiecznym, diagnostycznym, przy wykorzystaniu ultradźwięków. Fale przenikają przez ciało, odbijają się od tkanek i wracają do urządzenia, wszystko zostaje przedstawione w postaci obrazu. Nie trzeba jednak obawiać się tego, że w jakiś sposób zaszkodzą organizmowi, bo pozostają dla niego całkowicie neutralne. Za pomocą USG Doppler można zobrazować wszystkie naczynia w kończynach dolnych, dotyczy to także najmniejszych żył.

Nie ma problemu z tym, aby powtórzyć badanie wielokrotnie, co wynika z jego całkowitej nieszkodliwości. Obszar badany rozpoczyna się od pachwin i kończy na kostkach, może być wykonywany w pozycji leżącej na plecach lub brzuchu, pozycji siedzącej lub stojącej. Do skóry przykłada się specjalną głowicę, co wymaga jednak wcześniejszego nałożenia na nią specjalnego żelu, który przewodzi ultradźwięki. Bardzo ważne staje się usunięcie pęcherzyków powietrza, przez które mogą pojawić się problemy z dokładnym zobrazowaniem tętnic i żył.

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować do badania USG Doppler?

Jeśli ktoś ma mieć przeprowadzone badanie USG Doppler, to nie musi się specjalnie do niego przygotowywać, nie ma również konieczności zmieniania swoich dotychczasowych nawyków. Zaleca się przyjść w wygodnym stroju, aby nic nie krępowało ruchów i pozwalało z łatwością odsłonić badany obszar. Powinno się zabrać również ze sobą dokumentację medyczną, oczywiście jeśli ktoś ją ma. Inaczej wygląda to w przypadku osób, o których podejrzewa się zmiany zakrzepowe.

W takiej sytuacji niezbędne staje się przeprowadzeniem USG Doppler na czczo. Nie będzie problemu z ocenianiem żylnych naczyń znajdujących się w biodrach, to samo dotyczy żyły głównej dolnej. Konieczne staje się wobec tego na kilka godzin przed badaniem powstrzymanie się od jedzenia, ograniczyć trzeba również ilość wypijanych płynów. Pamiętać należy o zaprzestaniu palenia papierosów na minimum 6 godzin przed USG Doppler, nie powinno się żuć gumy ze względu na połykanie powietrza podczas wykonywania tej czynności.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.